Yemeklerinizin Vazgeçilmez Tadı "Biber Salçası"

Biber salçası, genellikle acımsı bir tada sahip olan ve özel olarak yetiştirilmiş kırmızı biberden üretilen bir lezzet kaynağıdır. Yemeklerde kullanımı mümkündür. İçerisinde katkı maddesinin ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek minerallerin olmaması en dikkat çekici özelliğidir. Tamamen doğadan toplanmış biberlerin, birtakım aşamalardan geçmesiyle soframıza kadar gelir.


Biber Salçasında Hangi Tür Biberler Kullanılır?


Biber salçası yapımında kullanılacak olan ürüne dair şunları söylemek gerekiyor; 


  • Kapya biberi, biber salçasında öne çıkan bir türdür.
  • Rengi kırmızıdır.
  • Yeşil olana göre biraz daha büyüktür.
  • Bunun yanı sıra tadının çok acı olmadığını da hemen eklemek gerekiyor.
  • Bol etli olması, salça yapımında avantaj sağlar.
  • Türkiye'nin birçok yerinde yetişir.
  • Özellikle organik olanları seçildiği zaman lezzet daha iyi bir hal alır.
  • Ayrıca kendi yetiştiği mevsiminde toplanılması ve o süreç içerisinde üretilmesi gerekmektedir.
  • İsteğe göre acı bir tat verebilmek için daha farklı ancak tatlı olmayanları da kullanmak mümkündür.


Hatay’ın Biber Salçası

Hatay’da bin bir emekle hazırlanan biber salçası nasıl yapılıyor? Salçanın kahramanları olan kadınlar tarafından Ağustos ayının ortalarına doğru tarlalardan toplanan kırmızı biberler bin bir emekle geleneksel yöntemlerle salçaya dönüştürülüyor.
Önce biberin içindeki çekirdekler temizleniyor ve yıkandıktan sonra kıyma makinesinde veya biber çekme makinelerinde çekilip sıvı hale getiriliyor. Sıvı hale gelen biberler evin damlarına serilen geniş naylonların üzerine ince bir şekilde seriliyor ve her gün bir kaç kere karıştırılmak sureti ile kurutuluyor.
Güneşte tam kıvamına gelene kadar kuruyan salça içine koruyucu olarak tuz ekleniyor tuz haricinde hiç bir katkı maddesi konulmuyor. Kavanozlara veya bidonlara konularak kullanıma hazır hale gelen ve bu şekilde üretilen biber salçası fabrikada üretilen salçalardan daha lezzetli ve sağlıklı oluyor.
Kaliteli salça yapmanın püf noktasının birincisi  biberin cinsi ve toplama zamanıdır. Salça yapılacak biberler kırmızı olacak yeşil alalı olmayacak ve Ağustos ayının yarısını geçirmiş çok iyi güneş görerek olgunlaşan biber olacak. Diğer bir püf noktası ise kurutma şekli, sürekli karıştırılmak sureti ile ne cıvık ne de katı olacak ve tuz oranı iyi ayarlanacak. Bu noktalara dikkat edildiğinde hakiki ve doğal biber salçası sofralarda, mutfaklarda yerini almış olacak..

            

 

Biber Salçasının Özellikleri Nelerdir?

Biber salçası, yemeklerde kullanılır. Domates salçasından en büyük farkı ise renginin daha kırmızı olmasıdır. Bunun yanı sıra acı olan türleri de vardır. Bu yüzden orijinal bir lezzet sağlar. Aynı zamanda keskin kokulu olduğundan, güzel bir aromanın ortaya çıkmasına neden olur.

Kırmızı Biber Salçası Vücudu Güçlendiriyor!
Türk ve dünya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden kırmızı biberin faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan deposu olan kırmızı biber, salçası yapıldığında da birçok özelliğini koruyor. Yemeklerde ve kahvaltıda kullanılan biber salçası, metabolizmayı hızlandırırken kötü kolesterolü düşürüyor. Vücuttaki ağrıları da gideren bu besin sayesinde vücut direnci artırıyor ve bağışıklık sistemi güçleniyor.