Mutfaktan Enfes Kokular Geliyor: Coss! Tereyağı


 •   İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan tereyağı, insanların inek koyun gibi hayvanları evcilleştirmesi ile ortaya çıkan muhteşem bir lezzettir. Ülkemizde özellikle hamur işleri, tatlılar ve pilavların yapımında kullanılan tereyağı sabah kahvaltılarının ve tavada yumurtanın vazgeçilmezidir.

  Avrupa mutfağında da özel bir yere sahip olan tereyağı ticari ürün haline geldiğinde değeri artmaya başlar. Doğu mutfaklarında ve özellikle Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan tereyağı Hint mutfağında kimi zaman ilaç niyetine de kullanılmaktadır. Ülkemizde Yörükler tarafından yaylalarda yapılan tereyağı, sonraki dönemlerde saray mutfaklarının aranılan lezzeti haline gelir.

  Tereyağı Nedir? 

  Tereyağı süt yağı yani kremanın konsantre hale getirilip olgunlaştırılarak yayıklanması sonucu oluşan hayvansal bir yağdır.


  Peki, tereyağı neyden yapılır?

  Doğrudan süt kullanılarak elde edilebildiği gibi taze ya da fermente krema kullanılarak da elde edilebilir. Beyazdan sarımsı renge kadar renk tonları değişen tereyağının tadı tatlı ya da hafif ekşimsi olabilir. Tereyağının renginde oluşan değişikliklerin nedeni hayvanın beslenme düzenidir.

  Kokusuz olabildiği gibi hafif mayhoş kokuya da sahip olabilen tereyağı hazırlanış şekline göre: Köy Tereyağı, Süthane Tereyağı ve Pastörize Tereyağı olmak üzere çeşitlere ayrılır.

  Bazı yörelerde süt yerine yoğurt kullanılarak da yapılabilir. Yoğurt kullanılarak yapılan tereyağı lezzet ve aroması bakımından süt ile yapılandan çok daha üstündür ancak randımanı düşük olduğundan dolayı tereyağı endüstrisinde pek tercih edilmez.

  Tereyağı Nasıl Yapılır? Organik Tereyağı Nasıl Olur?


  Tereyağı eskiden yayık denen büyük tahta aletlerde, uzun süren uğraşlar sonucu yapılırdı. Ancak günümüzde sadece mutfağınızdaki aletlerle çok da zahmet etmeden tereyağı yapabilirsiniz.

  Tereyağı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler tam yağlı çiğ süt ya da taze sütle mayalanmış ev yoğurdudur. Özellikle sık sık çiğ süt alanlar, sütü kaynatınca üzerinde biriken kaymakları biriktirip tereyağı yapımında kullanabilir. Aynı şekilde ev yoğurtlarının kaymakları da tereyağı için uygun bir malzemedir.

  Ancak ne olursa olsun, tereyağı yapabilecek kadar miktarı elde etmek için kaymakları bir süre biriktirmeniz gerekir. Biriktirdiğiniz kaymaklar kısa sürede bozulabileceği için mutlaka kapaklı bir kap içinde derin dondurucuda saklamalısınız. Eğer kaymak biriktirecek vaktiniz ya da sabrınız yoksa, çiğ kremadan da kolayca kaymak yapabilirsiniz. Kullandığınız malzeme ne olursa olsun, oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

  Organik tereyağı nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım. Organik tereyağı 2 şekilde yapılır.

  Birinci yöntemde tereyağı için ev yapımı yoğurt kullanılır. Yoğurdun üzerinde yer alan kaymaklar cam bir kavanoza alınır. Üzerine soğuk su eklenir ve cam kavanozun ağzı en az 4 parmak boşluk kalacak şekilde sıkıca kapatılır. Daha sonra cam kavanoz çalkalanmaya başlanır. 15 dakika sonra cam kavanozun üstünde yağlar toplanmaya başlar. Kavanoza birkaç adet buz kalıbı eklenerek bir süre daha çalkalamaya devam edilir. Karışım bir tülbentten geçirilerek tülbent üstünde yer alan tereyağı bir kaba alınır.

  Diğer yöntem ise süt kaymağı, krema ya da yoğurt kaymağının içine su ilave edilerek mikserle çırpmaktır. Çırpılan karışım tereyağı olarak yenmeye hazırdır. Hazırladığınız tereyağı ile yoğurt mayalama da yapılabilir, bu yoğurdu mutlaka denemelisiniz.

  Peki 1 kg tereyağı kaç litre sütten çıkar?

  14 litre süt kullanılarak 1 kilogram tereyağı elde edilir.


  Tereyağı Faydaları Nelerdir?

   • Antioksidan içerdiği için vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
   • Kanser hücrelerinin dağılmasını engeller.
   • Sindirim sistemine yardımcı olur.
   • Kötü kolesterolün düşmesini sağlar.
   • İltihap giderici bir özelliğe sahiptir.
   • Kemik sağlığı korunumuna yardım eder ve kireçlenmeyi önler.
   • Göz sağlığına iyi gelir. Aynı zamanda oluşabilecek hastalıkları engeller.