Ne? 50 çeşit peynir mi? Hmm!

Marmara'nın gözdesi şehir Balıkesir, süt ve süt ürünleri üretimiyle Türkiye'nin ilk üç ili arasında yer alırken, 50 çeşit peyniriyle de sofralara renk katıyor. Büyük bölümü kırsal mahallelerde ev yapımı ve organik olarak üretilen peynirleriyle Balıkesir, yine peynir çeşitleriyle dikkat çeken Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelere rakip olmaya hazırlanıyor. 


Balıkesir, süt ürünleri çeşitliliğiyle de önde gelen kentler arasında. Peynir gurmeleri ve peynir üzerine kitap ve yazılarıyla tanınan Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber'in yaklaşık 2 yıl yürüttükleri çalışma sonucu Balıkesir'de 50 çeşit peynir üretimi yapıldığı tespit edildi. Balıkesir peynirleri, araştırmacıların hazırladığı '50 Peynirli Şehir Balıkesir' adlı kitap ile kayıt altına alınırken, birçoğu kırsal mahallelerde ev yapımı üretilen peynirlerin Türkiye ve dünyaya tanıtılması hedeflendi. Balıkesir peynirleri, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla Ekim ayında düzenlenen festivalde tanıtıldı.


"BALIKESİR'DE İSMİ KONMAMIŞ PEYNİRLER VAR"


Balıkesir'in süt üretimiyle Türkiye'nin ilk üç ili arasında yer aldığını söyleyen S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen, üretimdeki başarının tanıtımda gösterilemediğini belirtti. Balıkesir'in bazı peynir çeşitlerinin marka olduğunu ancak birçoğunun bazı kırsal mahallelerde ve ev yapımı olarak üretildiği için bilinmediğini ifade eden Özen, bunun için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Balıkesir peynirlerini ulusal ve dünya ölçeğinde tanıtmak istediklerini belirten Özen, "İsmi konmamış, isimlendirilmemiş ancak lezzetiyle yiyenleri kendilerine hayran bırakan peynir çeşitlerimiz var. Gerek İvrindi, gerek Kepsut ilçemizde, Balıkesir'in tüm ilçelerinde özellikle geleneksel usullerle yapılan çok güzel peynirlerimiz var. Biz bunları biliyoruz. Ama Türkiye ve dünya bunları bilmiyor" dedi.
Balıkesirin 50 çeşit peynirinden bazıları,


Küflü Katık Peyniri, Bezde Katık Peyniri, Kara Usul Çerkes Peynirleri, Dağarcık Tulumu, Kirli Hanım Peyniri, Yünlü Tulum Peyniri, Ayvalık Cunda Sepet Peyniri, İvrindi Koyun Kelle Peyniri, Savaştepe Mihaliç Peyniri, Sındırgı Koyun Peyniri, Sındırgı Yörük Peynirleri, Manyas Tulum Peyniri, Çerkes Peyniri ve Havran Keçi Peyniri gibi çeşitlerdir..

Gel Gelelim Peynir'in Faydalarına!

  • Peynirlerin bilinen en büyük yararlarından kemikleri güçlendirmesidir. İçeriğindeki kalsiyum minareli sayesinde kemikleri güçlendirir, diş sağlığını korur. Bu da çocuklarda büyüme ve gelişmede, yaşlılarda ise özellikle kadınlarda görülen kemik erimesine iyi gelmektedir.
  • Köy yapımı doğal peynir kanser riskini azaltır. İçerisinde bulunun bazı maddelerin kanseri önlemede yardımcı olma özelliği görülmüştür.
  • İçerisindeki kalsiyum, protein ve vitaminler ile kas kütlesini koruma ve artırmada yardımcı olur. Eğer kilo almak istenmiyorsa yağsız peynirler tüketilmeli, içerisinde yağ oranı ile fazla tüketimi kilo aldırabilir.
  • Kalp sağlığına iyi gelmektedir. Kolesterol ve kan basıncını Yine yağ oranı düşük olanlar tercih edilmelidir.
  • Hamileler için hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Doğumdan sonrası içinde anne sütünü artırıcı etki yapar.
  • İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cildi ve saçı korur, sağlıklı bir görünüm elde etmede yardımcı olur.
  • İçerisindeki tüm besin değerleri, mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da tüm hastalıklar için vücudun dirençli olmasını sağlar.
  • Sinir sistemine fayda sağladığı söylenmektedir.
  • İçerisinde bulunan mineraller sayesinde hafızayı güçlendirmede etkilidir.